HOC-web.gif Eng.jpg 
   

Eva Eternell Hagen

                                                              Waggievit1.jpg

Eva Eternell Hagen är ridande reporter som tillsammans med sina hästar gör allt från ridkonster till tävlingsridning.
Eva är ridsportredaktör på Aftonbladet, skriver i HästMagazinet och Hästfocus,
bestseller författare på hästböcker och en del annat. Har gjort ett bejublat framträdande som Champagne-prinsessa på Levade Noble Horse Gala.

Evas stora passion är Working Equitation.

Working equitation är en ny ridsportgren för oss här i Sverige. Intresset ökar hela tiden och fler och fler börjar rida den. Sporten introducerades 2003.
”År 2003 var jag i Portugal och red working equitation med killarna i världsmästarlaget. Jag blev helt frälst och tog med mig och introducerade sporten här i Sverige. Här hittade jag en sport som har ALLT: den goda ridningen, farten, precisionen och elegansen. Working equitation är den kompletta sporten for en häst! Dessutom har storleken på hästen inte någon betydelse. Här hittade jag en gren jag kan
mina lite mindre hästar upp till internationell nivå på samma villkor som alla andra”

Vill du läsa mer om working equitation kan du gå in på:

http://www.aftonbladet.se/sport/ridsport

Läs också mer på www.sweworkeq.se

© Copyright. Alla rättigheter reserverade. | Hemsida med Sitoo